Ulster SBK Round 9 – Entry List

By 18th September 2019 News, Press Launch

IFS David Wood Trophy Races Round 9 of the AJ Plumbing Supplies Ulster Superbike Championship Saturday 21st & Sunday 22nd September At Bishopscourt Racing Circuit, Downpatrick Co Down Promoted By Motor Cycle Road Racing Club Of Ireland Ltd.

Entry List

Young Guns

10 Liam Baird 125cc Aprilia Irvinestown
11 Karl Lynch 125cc Aprilia Dublin
21 Nicholas Burns 125cc Burns Aprilia Stoneyford
34 Braydon Cummings 125cc Aprilia Craigavon
44 Lewis Crompton 125cc Aprilia Banbridge
46 Alexander Rowan 125cc Aprilia Dromara
99 Curtis Trimble TDR300 Tianda  Bangor
95 Darragh O’Mahony 125cc Aprilia  

Supersport 300

2 Rhys Coates 400cc Kawasaki Newtownabbey
14 James McManus 400cc Kawasaki Randalstown
17 Linton Iirwin 300cc Kawasaki Hillsborough
22 Cameron Dawson 400cc Kawasaki Dungannon
51 Alex Duncan 300cc Kawasaki Newtownards
66 Rossi Dobson 400cc Kawasaki Belfast
155 Jonny Campbell 300cc Dawson / KMR Yamaha Lisburn

Junior Cup

3 Heather Brown 250cc Kawasaki Newtownabbey
5 Keith Quillan 300cc Kawasaki Ballymena 
20  Scott McCrory 390cc KTM Larne
30 Ajay Carey 300cc Kawasaki Derriaghy
72 Martin Burnett 300cc Yamaha Carnmoney

Lightweight Supersport

18 Ken Lenehan 400cc TJC Kawasaki Co Meath
21 Scott Russell 400cc Kawasaki Dromore
26 Tom Greenwood 400cc Kawasaki Portglenone
29 Martyn Halford 400cc Honda Bangor
45 Lee Osprey 400cc Kawasaki Antrim
49 Stephen McKeown 400cc Maghera
81 Damien Horgan 400cc Yamaha Dundalk
99 Luke Houston 400cc Kawasaki Belfast
119 Chris Duncan 400cc Yamaha Scotland
141 Robbie Kieran 400cc Honda Co Cavan
146 Joe Holmes 250cc HBR Aprilia Co Dublin

Moto 3

7 Jamie Lyons 250cc Moto 3 Honda Omagh
13 Gary McCoy 250cc Moto 3 Honda Cookstown
66 Rossi Dobson 250cc Bob Wylie Moto 3 Honda Belfast
69 Gary Scott 250cc Moto 3 Honda Magherafelt
86 Nigel Moore 250cc Moto 3 Honda Dungannon 
121 Nicholas Burns 125cc GP Scott Honda Stoneyford
149 Malcolm Love 250cc Moto 3 Honda Portadown

Pre Injection

4 Barry Gaston 600cc Honda Broughshane
5 Bradley Spence 600cc DMS Good Autos Kawasaki Ballygowan
9 Johnny Irwin  600cc Honda Belfast
17 Karl Frere 600cc Blakely Honda Donaghadee
23 Stephen Davey 600cc DMS Kawasaki Ballygowan
40  Chris O’Mahony 600cc Yamaha  
41 Damien Carson 600cc Honda Crumlin
51 Andy Kildea 600cc Yamaha Newtownards
54 Vincent Long 600cc Yamaha Tipperary
58 Samantha Scott 600cc McKillop Motorcycles Honda Maghera
68 Andrew nMcMaster 600cc DMS Kawasaki Killyleagh
70 Derek O’Donnell 600cc Yamaha Donegal
77 Kevin McGrath 600cc Boyles Team Racing Yamaha Dromore
83 Graham McAleese 600cc Kawasaki Limavady
88 Jonathan Gregory 600cc Yamaha Belfast
96 Simon Overend 600cc Team Screwloose Kawasaki Portadown
98 Liam Trainor 600cc Yamaha Enniskillen
100 Darren Overend 600cc Team Screwloose Kawasaki Portadown
105 Paul Demaine 600cc Antrim Rain Yamaha Glenarm
106 Seanie O’Toole 600cc Yamaha Co Tipperary
169 Adam Watt 600cc Kawasaki Newtownhamilton

650cc  Production Twins

7 Adam Crooks  650cc Davison Kawasaki Dungannon
11 Paul Demainr   Jun 650cc Kawasaki Ballymena
22 Mark Abraham 650cc Team Screwloose Kawasaki Portadown
58 Matthew McGowan 650cc Suzuki Enniskillen
59  Darryl Tweed 650cc Trison McMullan Suzuki Ballymoney
65 Kristen Burgess 650cc Suzuki Bangor
111 Johnny Aiken 650cc Boyles Team Suzuki Dromore
141 Mark Aiken 650cc Boyles Team Suzuki Dromore

650cc  Supertwins

13 Gary McCoy 650cc Kawasaki Cookstown
8 Darryl Anderson 650cc Trison Suzuki Garvagh
20 Denver Robb 650cc Kawasaki Ballymena
21 Kark Lynch 650cc Suzuki Dublin
33 Chris Boyce 650cc Prestige Property Kawasaki Antrim
64 Kevin Lavery 650cc KMR Kawasaki Dungannon
75 Barry Sheehan  650cc Kawasaki  
77 Dave Liddy 650cc Rachel’s Suzuki Co Meath
777 Shaun Wynne 650cc Kawasaki England

Supersport  Pro

3 Mark Conlin 600cc Magic Bullett Yamaha Belfast
8 Christian Elkin 600cc Bob Wylie Yamaha Randalstown
11 Sam Laffins 600cc Kawasaki Dromara
16 Michael Browne 600cc Kawasaki Co Cork
18 Darryl Anderson 600cc DKR Yamaha Garvahj
21 Aaron Armstrong 675cc Hyde Fittness Triumph Lisnaskea
29 Ryan Fenton 600cc NJT Racing Yamaha Ballymoney
38 Jason Lynn 600cc Walter Bell Yamaha Upperlands
42 Kevin Lavery 600cc Moria Honda Dungannon
50 Kyle Cross 600cc Dynamic Design Yamaha Lisburn
59  Darryl Tweed 600cc Honda Ballymoney
65 Shane Henderson 600cc Henderson Yamaha Larne
67 Jack Waring 600cc Yamaha  
70 Kia McGreevy 600cc Triple R Yamaha Ballynahinch
75 Thomas McAdoo 600cc MB Racing Kawasaki Dungannon
119 Kris Duncan 600cc Kawasaki Scotland 

Supersport Cup Practice Only

4 Andrew Dunlop 600cc Suzuki Bangor
21 Nicole Lynch 600cc Yamaha Dublin
24 Rudi Paul 600cc Yamaha Ballymoney
40 Jonathan Watt 675cc Triumph Newtownhamilton
51 Keith Richardson 600cc Yamaha  
57 Michael Owens 600cc Yamaha Dungannon
71 Paddy Lavery 600cc Nugent Engineering Yamaha Dungannon
82 Alan Graham 600cc MMR Yamaha Kilkeel
83 Matthew Caughey 675cc AMS Triumph Ballywalter
86 Luke Clements 675cc LCR Triumph Larne
98 Liam Trainor 600cc Yamaha Enniskillen
102 Alan Smyth 600cc Yamaha Co Tipperary
104 Michael Press 600cc Kawasaki Lisburn
106 Shane McGuinness 600cc Kawasaki Co Meath
114 Jonathan Patterson 600cc Ashvale Racing Kawasaki Ballynahinch
155 Jonny Campbell 600cc BPE Suzuki Lisburn
175 Declan McCabe 600cc Kawasaki  
232 Jack Oliver 600cc Yamaha Limavady
555 Daniel Matheson 600cc Leo Matheson Yamaha Newcastle
777 Shaun Wynne 600cc Yamaha England

Superbike Pro

3 Ryan Gibson 1000cc JMcC Roofing Suzuki Banbridge
4 Gerard Kinghan 1000cc IFS Yamaha Randalstown
7 Jonathan Harvey 1000cc Karcher Suzuki Scarva
9 Barry Graham 1000cc BG Boates Kawasaki Kilkeel
13 Gary McCoy 1000cc Suzuki Cookstown
17 Stephen Magill 1000cc Aprila Belfast
21 Aaron Armstrong 1000cc Suzuki Lisnaskea
22 Stephen McAdoo 1000cc MB Racing Kawasaki Dungannon
32 Carl Phillips 1000cc STK Kawasaki Lisburn
47 Alistair Kirk 1000cc AKR / McCurdy Motorsport BMW Dromara
53 Jason Moorehead 1000cc Suzuki    Banbridge
62 Graeme Smallwoods 1000cc Team Woods Kawasaki co Londonderry
75 Barry Sheehan 1000cc BMW Co Meath
78 Dean Campbell 1000cc Suzuki Cookstown
93 Paul Cranston 1000cc P&J Suzuki Dungannon
101 Derek Craig 1000cc Karcher Kawasaki Newtownabbey
146 Noah Holmes 1000cc HBR Kawasaki Co Dublin
171 Graeme Irwin 1000cc Team 109 Kawasaki Newtownabbey

Superbike Cup Practice Only

0 Ross Irwin 1000cc Magic Bullet Kawasaki Newtownabbey
5 Thomas Maxwell 1000cc Kawasaki Mullingar
10 George Thompson 1000cc Kawasaki Omagh
12 Alan Armstrong 1000cc Suzuki Lisnaskea
26 Barry Kelly 1000cc Bayview / MRR/ Bridge Commercials BMW Ballymartin
27 Alex Twomey 1000cc Kawasaki Co Cork
30 Brian Graham 1000cc MCP Driving Range/MMR Honda    Kilkeel
34 Aaron Uprichard 1000cc Farmers CornerYamaha Dundonald
35 Gary McAvoy 1000cc Honda Banbridge
58 Lee Chambers 1000cc DR Racing/ MMR. BMW Kilkeel
74 Gary Annan 1000cc BTR Boyles Racing Yamaha Dromore
77 Andrew Irvine 1000cc Kawasaki Ballynahinch
82 Gareth Mackey 1000cc Suzuki Katesbridge
89 Jonny Singleton 1000cc Kawasaki  
91 John Shearer 1000cc JSE Computing.com  BMW Eglinton
104 Chris Dineen 1000cc Honda Co Cork
117 Matt Templar 1000cc Yamaha Kilkeel
130 Steven Love 1000cc Suzuki Antrim
175 Anthony Park 1000cc Oakley Yamaha England
222 Michael Gahan 1000cc Newline Elite Kawasaki Limavady
353 David Ambrose 1000cc Honda Cloughey

Sidecar

3 Scobby Killough / Simon Mythen Killough Racing Suzuki Stoneyford
6 Frank Clarke / Diarmuid MacReamoinn Jacobs Yamaha Co. Cork
21 Eugene Kettle / Stuart Halliday Baker Suzuki Co Meath
23 Denis Cusack / Ben McBride MDR. LCR Suzuki Co Limerick
34 Fergus Woodlock / Siobhan Ardener Medlar LCR Suzuki Dublin
45 Derek Lynch / Anthony McDonnell Eclipse Windle Suzuki Dublin
46 Dylan Lynch / Mark Gash Eclipse Racing LCR Suzuki Dublin
51 Sam Wright / AN Other Baker Suzuki Co Cork
55 Peter O’Neill / Brian Butler Cranmore Pets LCR  Kawasaki Dundrod

Classic Bike

5 RJ Woolsey 750cc Triummph Portadown
7 David McVicker 350cc Honda Ballymoney
17 Nicholas Lamb 350cc Honda Castlereagh
21 Mark Kirkpatrick 350cc Honda Aghalee
31 Gareth Miller 350cc Honda Stewartstown
35 Gavin Duffy 247cc Drixton Honda Co Louth
40 Barry Davidson 349cc Dempster Honda Ballymena
41 Mick Brady 350cc Honda Co Leitrim
46 Mark Johnston 350cc Honda Dromore
51 Andy Kildea 500cc Honda Newtownards
53 Peter Shannon 198cc TSR / BD40 Honda Saintfield
56 Alex Conroy 750cc Yamaha Comber
62 Willian Mulholland 500cc Seeley    Matchless Bellaghy
63 Ian Thompson 548cc Honda Richhill
70 Pat Murray 500cc Seeley G50     Co Meath
77 Linton Irwin 350cc Honda Hillsborough
87 Brian Mateer 250cc Suzuki Ballyclare
111 Brian Matthews 250cc Honda Dundalk
677 Kevin Callan 350cc Honda Navan
777 Shaun Wynne 250cc Honda England
957 Trevor Quinn 250cc Suzuki Dungannon

 Practice at Bishopscourt Racing Circuit commences @ 9am Saturday 21st followed by 9 races from 11.30am. Sunday 22nd @ 9am 18 Race program.

MCRRCI have a great entry line up for round 9 of the Championship and IFS David Wood Trophy Races. This Event can be enjoyed for just £10 pp Event admission and under 12yrs go free.

Bishopscourt Racing Circuit has all catering, rest room and disabled viewing facilities.
The circuit will be open from 4pm Friday 20th September for paddock set up and Scrutineering.

Spectators Friday & Saturday night camping/campervans available no extra charge.

Updates can be followed on USBK facebook page, USBK Website http://ulstersbk.co.uk/ And www.mcrrci.co.uk or follow us on IFS David Wood Trophy Races Facebook page.